Казни за туристите кои ќе земат камчиња од плажата на едно од омилените летувалишта

9qePE-lalaria-beach-skiathos-island.jpg

Грција одлучила да ги казнува туристите кои од познатата плажа Лаларија на островот Скијатос земат камчиња.

Грчките власти сакаат да го спречат тоа и на туристите да им забранат да ги крадат камчињата од плажата со кои подоцна ги украсуваат своите дворови.

Геолозите сметаат дека плажата може да биде загрозена, а низ целата плажа поставени се знаци за предупредување со казна за крадење на камчиња која изнесува од околу 400 до 1000 евра.

Туристичките агенции, како и сајтовите за патување сериозно ги предупредуваат туристите за строгите казни за крадење на камчињата.

Ова не е првото необични предупредување за туристите. Неодамна имало предупредување “балканските“ туристи да престанат да прават ајвар на летување.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail