Казнети се професори бидејќи на ги објавиле резултатите од испит

rektorat-unsa-klix.jpg

фото: кликс.ба

На студентите не им е непознато да чекаат резултати од испит и по еден месец, а на некои не е дозволено и увид.

На Правниот факултет во Сараево некои студенти полагале испит во втор испитен рок бидејќи се уште не ги добиле резултатите од првиот испитен рок и не знаеле дали го имаат положено тој испит.

Инспектори за образование ја провериле работата на неколку факултети.

„Недостатоците се забележани на два факултета, поради што се парично казнети од 12 000 куни, односно 5000 куни казна за факултетот, 5000 куни за професорот и по 1000 куни за деканите“ откриваа инспекторите во Сараево.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail