Кина го најави својот прв квантен компјутер (видео)

Науката во блиска иднина ќе го создаде првиот квантен компјутер, којшто по своите главни одлики би ги надминал сите современи суперкомпјутери, соопшти Кинеската академија на науките.

– Кинески стручњаци веќе умеат да ги контролираат, како едноделната, така и квантната состојба. Може да се каже дека веќе преминуваме од експерименталната на модуларната фаза. Квантните телекомуникации и компјутери ќе ни овозможат револуционерен пробив, изјави директорот на Академијата, Баи Чунлин.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail