Кина има исто толку корисници на Интернет колку што Европа има жители

kina-internet.jpg

Со 731 милион корисници на Интернет, Кина има ист број луѓе кои повремено се онлајн колку што Европа има жители. Вкупно 53,2% од 1,37 милијарди Кинези користат Интернет.

Кина добива околу 43 милиони нови корисници на годишно ниво, иако властите забрануваат пристап до некои страници и социјални мрежи како што се Facebook, Instagram, Google, YouTube и Twitter. Кинеските власти ги контролираат властите и содржините на кинеските медиуми и социјалните мрежи кои се дозволени на Интернет.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail