Ќе се бараат над 637.000 пилоти

boing.jpg

Американската авиокомпанија Боинг за 20 години ќе треба да вработи 637.000 пилоти.

Се смета дека ќе има потреба од се повеќе пилоти за да го следат растот на авиосообраќајот.

Оваа проценка е за 3.2% поголема од онаа лани.

Боинг веќе 8 години прави истражувања во авиоиндустријата.

Само на азиско – пацифичкиот регион му се потребни 253.000 пилоти.

Потоа следи Северна Америка со 117.000 и Европа со 106.000 квалификувани луѓе за период од 2017 до 2036 година.

Многу експерти велат дека светските авио компании се загрижени поради недостиг од пилоти.

Ќе бидат потребни 648.000 техничари за одржување на авионите.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail