Кодфест маратон во Охрид

133644757.jpg

Кодфест маратон ќе со одржи денеска во Охрид во рамки на петтото јубилејно издание на Кодфест теч фестивалот, настан кој претставува прослава на технологијата, иновацииите, стартапите и креативните млади.

Настанот е основан и организиран од Стартап зона од Охрид, а годинашното издание е поддржано од Фондот за иновации и технолошки развој на Република Македонија кој воедно е покровител и коорганизатор.

На 32 часовниот маратон ќе се натпреваруваат 27 тимови поделени во три категории – млади до 16 години, студенти од 17 години до мастер студии и професионалци. Тимовите  доаѓаат од целиот ргион и ќе се натпреваруваат во развој на иновативни идеи и прототипи.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail