Кое е најдобро време за ручек ако сакате да ослабете?

mm4.jpg

Aко човек јаде кога телото е помалку чувствително на инсулин маснотиите потешко ќе минуваат низ организмот и потешко ќе се слабее.

Ако предоцна се јаде ручекот, односно после 15 часот потешко се слабее, покажала шпанска студија.

Студијата била спроведена на 1.200 испитаници со прекумерна тежина, при што бил проучуван одреден протеин клучен за движење и согорување на калориите низ телото.

Луѓето со специфична варијација на протеинот изгубиле помалку килограми кога ручале после 15 часот, во споредба со луѓето кои ручале пред 15 часот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail