Кога е најправилното време да се пие вода за максимална корист на здравјето!?

voda.jpg

Woman Drinking Glass of Water --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Знаете дека водата прави чуда на вашето тело, но дали знаете кога е правилното време да ја пиете?

Пијте многу вода и хидрирајте го телото бидејќи тоа е абсолутен есенцијал за вашето здравје.

Ова е правилното време за да пиете вода и да добиете максимум корист:Имаме листа од предностите обезбедени од вода, и не бидете изненадени:

-75% од мозокот е вода
-ја регулира температурата во телото
-83% од крвта е вода
-водата ги елиминира непотребните материи
-коските се 22% вода
-носи кислород и хранливи материи во клетките
-водата го влажни кислородот за дишење
-помага во конвертирање на храната за енергија
-ги штити виталните органи
-го олеснува абсорбирањето на хранливите материи
-мускулите се 75% вода
Секогаш пијте вида од како ќе се разбудите. Навиката ја стимулира функцијата на органите. Пијте вода пред секој оброк за дигестија. Исто така е добро ако пиете вода пред легнување, но не повеќе од потребното.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail