Кога ја миете косата – наутро или навечер? Разликата е голема, а еве во кој период од денот е подобро да го правите тоа

Koga-ja-miete-kosata-nautro-ili-navecher-Razlikata-e-golema-a-eve-vo-koj-period-od-denot-e-podobro-da-go-pravite-toa.jpg

Кога ја миете косата – наутро или навечер? Разликата е голема, а еве во кој период од денот е подобро да го правите тоа

Експертите откриваат како миењето на косата пред спиење влијае на самото влакно и која е разликата во однос на утринското миење.

Тие објаснуваат и на што треба да внимавате доколку сакате вашата коса да изгледа убаво и бујно.

Ако имате навика да ја миете косата пред спиењето, можеби сте забележале дека следното утро таа изгледа помасно. Експертите велат дека косата всушност не е масна, туку само така изгледа бидејќи во текот на спиењето е притисната на перницата. Доколку таа е се уште влажна, во текот на ноќта ќе се сплеска многу повеќе за разлика од природното сушење. Всушност, на косата по спиењето ѝ недостасува волумен, па затоа изгледа масно.

Уште една причина зошто не е добро да ја миете косата непосредно пред спиењето е тоа што мокрото влакно е почувствително од сувото, а со триењето од перницата и вртењето во текот на ноќта, постои голема шанса вашата коса со текот на времето да стане сува и со оштетени врвови.

Ако имате навика да ја миете косата пред спиење, тогаш внимавајте на следните 5 работи:

1. Користете благ шампон

2. Избегнувајте тешки регенератори

3. Нежно исчешлајте ја по миењето

4. Нанесете препарат за поголем волумен

5. Спијте на сатенска или свилена навлака за перница

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail