Кога ќе слушнете каква новост воведува Фејсбук ќе сакате веднаш да го избришете профилот

fejsbuk-1-640x433.jpg

Социјалните мрежи знаат да бидат забавни, но често пати и многу сериозни, ообено кога ќе се постави прашањето за приватноста на нив.

Ако веќе чувствувате недоверба кон нив, оваа новост која ја воведува Фејсбук уште толку ќе ве обесхрабри.

Всушност, Фејсбук во тајност развива нова технологија со која буквално ќе можат да ве шпионираат.

Популарната социјална мрежа патентираше технологија која овозможува преку вашиот паметен телефон да ви се снимаат изразите на лицето за да би можеле да ги следат вашите реакции на различни содржини.

Принципот е многу едноставен: ако на одредена објавена содржина реагирате позитивно, Фејбук ќе ви нуди повеќе вакви содржини. Патентот е осмислен уште во 2015-та година, а потпишан е од страна на софтверската компанија CBI Insight.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail