Кога почнуваат да се познаваат изгубените килограми

133559121.jpg

Сте изгубиле неколку килограми, но освен промената на вагата и вашите чувства, резултатите ретко кој ги забележува.

Според едно истражување на канадски научници, за останатите луѓе да забележат дека сте ослабнале, потребно е да се изгубат најмалку четири килограми.

Односно, за да се забалежи првата промена за жените е потребно да намалат четири до пет килограми, додека мажите двојно повеќе.

Додека индексот на телесната тежина, за што се зема предвид и висината, потребно е да се намали за 1,33 (килограми на метар квадратен).

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail