Кога се враќате дома од град или од работа: Еве што морате да направите да не го пренесете вирусот!

hit-na-internet-4.jpg

Добрата хигиена може да нè спаси. Еве како да се заштитите!
Во ерата на вирусот корона, сите ни кажуваат дека хигиената е единствената работа што може да нè сочува од оваа растечка опасност.
Ако сте биле надвор; во град: продавница, аптека,на абота или во јавен превоз, ви препорачуваме да го направите следново:
На јавни места, не заборавајте да носите хируршки нараквици и маска. Во отсуство на истото, облечете ги зимските нараквици и ставете марама над носот и устата.
Избегнувајте контакти (ракување, гушкање) и потпирање на која било површина. Избегнувајте да седите во градскиот превоз.
Кога ќе се вратите дома:

Собујте се пред вратата;
Извадете ги ракавиците, ако се носат (ракавиците за еднократна употреба се фрлаат во корпа и зимските нараквици мора да се мијат во машината за перење на 60 степени Целзиусови).
Отстранете ја маската (шамијатас е пере во машина)
Соблечете ја облеката и се ставете, освен вашата јакна, во машина за перење.

Измијте ги рацете темелно.
Користете крпи за хартија за да се избришете или пешкир што е само ваш, а кој ќе го менувате секој ден.
Чевлите испрскајте ги со асепсол и оставете пред вратата (можете да наполните плитко корито со млака вода и средство за дезинфекција, запа во него измијте ги чизмите, патиките, чевлите…
Дезинфицирајте ги вратите, бравите, светлата, ѕвончињата, итн.

Повеќе прочитајте на екран.мк

 

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail