Koи комбинации на храна се штетни?

hraq.jpg

Бидете внимателни и не конзумирајте премногу колачи, леб, благи работи или кафе.

Еве ви некои комбинации кои се штетни:

Овошје – КАФЕ (пред/после/заедно – помеѓу овие две намирници мора да земете некоја цврста храна)

Млеко – БАНАНА, риба, диња, јогурт, кисело овошје, скроб

Јогурт – МЛЕКО, кисело овошје, топли напитоци (особено кафе и чај), риба, манго, скроб, сирење, банани

Дињи и лубеници – НЕ СЕ КОМБИНИРААТ СО НИШТО, особено не со житарки, скроб, пржена храна, сирење.

Јајца – МЛЕКО, јогурт, диња, сирење, овошје, компир

Скроб – БАНАНИ, јајца, млеко, урми

Мед – (никогаш не треба термички да се обработува) чист путер (во еднакви грамажи)

Пченка – урми, суво грозје, банани

Лимон и цитрусно овошје – јогурт, млеко, краставици, домати

Домати, модри патлиџани, пиперки, компири – Јогурт, млеко, дињи, краставици

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail