Кои се “празните” калории и зошто се штетни?

e5641fe9763fb9dcaf30a62b59619017.jpg

За да функционира правилно телото, има потреба од одреден број калории на ден. Колку повеќе се движите, толку повеќе калории ви требаат.

Дел од овие калории меѓутоа се “празни”. т. е. немаат висока хранлива вредност и единствено што прават е да ви помагаат да качите некој и друг непотребен килограм.

Што се празните калории?

Тие се во форма на цврсти масти и/или додадени шеќери во храната, кои најчесто се користат исклучиво за подобрување на вкусот, но не и квалитетот на храната. Цврстите масти го задржуваат својот облик дури и на собна температура. Тие се содржани во повеќето видови храна, а се најмногу заситени во преработените храни. Списокот со цврсти масти вклучува: свинска сланина или салама, пилешка маст, путер, маргарин, павлака, млечни масти, палминото масло, кокосово масло, делумно и хидрогенизирани масла.

Додадени шеќери – шеќерите кои исто така се во составот на повеќето производи, проблемот е кога се во поголема количина. Додадените шеќери во рецепти и преработена храна може да бидат штетни за вашата диета. Тие се високо концентрирани во сирупот и се разбира шеќерот.

Друга популарна храна со празни калории која е убаво да се избегне ако сакате да бидете здрави и со нормална тежина се: колачи, бисквити, колачи, газирани пијалоци, сирење, пица, спортски пијалаци, сладолед, хот-дог и сланина.

Препорачаната количина празни калории се пресметува во зависност од возраста, полот и нивото на физичка активност.

За жени на возраст 19-30 години, кои тренираат помалку од 30 минути на ден, дневниот внес на калории е 2000 калории (260 празни калории), 31-50 години: 1800 калории (160 празни калории), 51+ години: 1600 калории (120 празни калории).

За мажи, кои тренираат помалку од 30 минути на ден границите се: 19-30 години – 2.400 калории (330 празни), 31-50 години: 2200 калории (265 калории), 51+ години: 2000 калории (260 празни).

Избегнувањето на празни калории може да ви помогне да го подобрите здравјето и фигурата. За да го направите, треба да консумирате храна богата со вредни хранливи материи за организмот како:

Влакна – може да ги најдете во зрнестите култури, овошје, зеленчук, ореви и пченкарен производи.

Калиум – Се наоѓа во бананите, компирите, овошјето, зеленчукот и млечните производи.

Калциум – Во млеко и млечни производи, во зеленолистниот зеленчук, зрнестите култури и некои јатки.

Витамин D – Концентриран е во жолчка од јајце, дроб, морски риби и некои млечни производи.

Магнезиум – Природен извор на магнезиум се снегулките, пченкарни производи, темнозелен зеленчук, морската храна и какаото.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail