Која намирница најмногу го одложува стареењето?

na.jpg

Наодите на американските научници од Универзитетот во Вашингтон укажаа на тоа дека состојките на брокулата можат да одложат некои типични знаци на стареење.

Експериментите спроведени на глувците покажале дека соединението наречено NMN (никотинамид мономуклеотид) може да ја одложи појавата на мускулно-коскени потешкотии кои се јавуваат во повозрасното животно доба и има позитивно влијание на функцијата на црниот дроб.

Освен тоа, NMN е поврзан со подобрувањето на метаболизмот, бавното редуцирање на густината на коските и со помалото слабеење на функцијата на очите на постари години.

Освен брокулата, намирници кои исто така се најдобри извори на NMN се и зелката и авокадото.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail