Која земја има најмногу туристи?

sve.jpg

Европа е и понатаму најпосететниот континет на планетава, а најпосетената држава и понатаму е Франција, покажуваат податоците на Светската туристичка организација (UNWTO).

Париз е на пат годинава да прими рекорден број на туристи. Овој град забележал 16,4 милиони гостувања во првите шест месеци од 2017 година, објави градскиот одбор за туризам.

Ова е најголем број на гостувања на туристи во првата половина од годината, откако од 2008 година е почнато регистрирање на овие податоци.

Туризмот генерира 7% од националниот доход на Франција.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail