Колку е здраво да се јадат живи јајца?

jajca.jpg

Дали здраво сте ризикувале затнат нос и замижани очи која сте голтале живи јајца? Науката вели дека живите јајца имаат поголема нутритивна вредност од зготвените.

Зготвените јајца навистина губат дел од нутритивната вредност односно им се намалува количеството витамини и минерални кои ги содржат. Свежите јајца се побогати со B и Е-витамини, имаат повеќе од минералот колин и антиоксидансите лутеин и зеаксантин, но разликата е толку мала што речиси е незначајна.

Зготвените јајца, пак, се подобри кога станува збор за протеини. Човековото тело може да апсорбира 50% од протеините во свежото јајце, а дури 91% од зготвеното јајце. Ова значи дека свежите јајца ве снабдуваат со 3, а зготвените со 6 грама протеин.

На крај, сѐ се сведува на вашата лична одлука. Вие сте тие кои ќе одлучите дали ќе ризикувате да закачите салмонела за поголем број витамини и минерали, или ќе јадете зготвено јајце и ќе бидете здрави и заштитени.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail