Компири како лек за мигрена и болка во вратот! Експерт откри ТРИК, кој лекарите нема да ви го кажат

Kompiri-kako-lek-za-migrena-i-bolka-vo-vratot-Ekspert-otkri-TRIK-koj-lekarite-nema-da-vi-go-kazat.jpg

Компири како лек за мигрена и болка во вратот! Експерт откри ТРИК, кој лекарите нема да ви го кажат

Мигрената може да биде многу сериозна, како и болката во вратот, а експертите најдоа начин природно да се ослободат од неподносливата болка.

Експерт од клиниката за физиотерапија, откри трик кој помага при ублажување на болките во вратот и потенцијалната мигрена, а за сето тоа ви треба компир.

– Имавме голем пораст на пациенти со болка во вратот и мигрена, кои се поврзани со долгото седење поради карантинот предизвикан од пандемијата на ковид-19. Проблемот е главно во долниот дел на грбот. Направете тест, кога ќе погледнете на екранот и ако видот е во согласност со него, тогаш немате проблем. Како и да е, ако погледнете надолу, најчесто ако работите на лаптоп, главата ви е практично обесена и тоа ви го оптеретува долниот дел на грбот – рече физиотерапевтот и продолжи:

– Честопати доведува до трнење во трапезиусните мускули и влијае на мускулите на вратот, ‘рбетот и нервите.

Тој понатаму открива дека два компири можат да ви помогнат да ги решите овие проблеми. Спојте ги заедно и легнете рамно, со компирите поставени под задниот дел од главата. Потоа опуштете го вратот и ова ќе ви помогне да ги опуштите мускулите и да го вратите вратот во првобитната положба. Ова е многу корисна и ефективна работа и може да им помогне на луѓето да се ослободат од напнатоста на вратот и притисокот околу нив дома.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail