Компјутерскиот вирус „ВонаКрај“ веројатно е дело на хакери од Кина

virusss.jpg

Експерти за кибер безбедност утврдија дека компјутерскиот вирус „ВонаКрај“ (WaanaCry), кој кон средината на овој месец загрози повеќе од 200.000 компјутери во 150 земји, би можел да биде дело на хакери кои потекнуваат од јужниот дел на Кина, Хонг Конг, Тајван или Сингапур, пишува весникот „Саут Чајна Морнинг Пост“.

Хакерите потоа со помош на Гугл преведувач ја преведувале содржината на други јазици.

Претходно, американската софтверска компанија „Симантек“ соопшти дека за нападот со кибер вирусот „ВонаКрај“ можеби се одговорни хакери од Северна Кореја.

Хакерите на 12 мај со тој вирус нападнаа компјутери ширум светот, барајќи од корисниците да уплатат одредена сума пари за да може повторно да им се овозможи пристап до блокираните документи, а според некои наводи, притоа се користени хакерски методи кои ги развила американската Агенција за национална безбедност (НСА).

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail