Конференција за унапредување на образованието и образување на квалитенти дизајн кадри

dizajn.jpg

Дваесет експерти од областа на дизајнот и дизајн образованието денеска и утре во Јавна соба ќе ги претстават своите идеи и предлози за унапредување на образованието и образување на квалитенти дизајн кадри кои полесно ќе го најдат својот пат до компаниите.

Конференцијата е дел од проектот “Дизајн пракса” кој се реализира со цел да се зголеми практичното образование во дизајн институциите, односно младите дизајнери да излезат од факултетските клупи со доволно знаење, искуство и вештини како би биле по атрактивни за компаниите.

Конференцијата Дизајн пракса е во организација на Јавна соба, Европски Универзитет на РМ, Скопје и компанијата Завар во соработка со проектните партнери од повеќе европски земји. Проектот е поддржан од страна на Европската Делегација во Брисел, програмата Еразмус плус.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.