Конгресната библиотека на САД овозможи бесплатен пристап до милиони податоци

15-640x494.jpg
Конгресната библиотека во Вашингтон ја објави најголемата база на дигитални записи која од сега бесплатно ќе им биде достапна на сите.

Најстарата културна институција на САД им овозможува на крисниците пристап до 25 милиони документи од периодот од 1968 до 2014 година, кои до сега им беа достапни само на претплатниците.

Со отворање за јавноста, на научната заедница, статистичарите, аналитичарите и сите заинтересирани интелектуалци им даваме шанса да го прошират своето знаење, порачуваат од библиотеката.

Сите записи се достапни преку онлајн каталогот на Конгресната библиотека.

извор: enauka.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail