Kонзумирање на една лименка газиран сок дневно води кон шеќерна болест

dijabetes-x.jpg

Секојдневно конзумирање на една лименка газиран сок со додаток на шеќер е поврзана со 46 отсто поголем ризик за пред-дијабетис, состојбата што често ѝ претходи на шеќерната болест.

Американските научници од „Туфтс универзитетот“ во Бостон додаваат дека пиењето диетални газирани сокови не е поврзано со зголемениот ризик на пред-дијабетис.

Пред-дијабетисот се карактеризира со зголемена концентрација на шеќерот во крвта и зголемена резистенција на инсулин, но не во доволна количина за да се дијагностицира шеќерна болест.

Пред-дијабетисот е реверзибилен ако се редуцира внесувањето шеќер во организмот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail