Коронавирусот ги затвори факултетите – Студентите чекаат предавања, професори тестираат онлајн платформи

timthumb.php_-702x336-1.jpg

Професорката Илина Јакимовска, од Институтот за етнологија и антропологија при Природно-математичкиот факултет во Скопје го подготви редовното вторничко предавање за своите студенти. Но овојпат, наместо на факултет, ќе предава од својот дом. Наставата на сите факултети во земјава е прекината од минатата недела, по појавата на повеќе случаи на заразени од новиот коронавирус. Наставата, првично е прекината на две недели, но никој не предвидува колку долго ќе трае овој прекин. Во отсуство на јасни инструкции од Министерството и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ), професорката Јакимовска почна да ги истражува платформите преку кои ќе може да се поврзе со своите студенти.

Целиот текст прочитајте го на радиомоф

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail