Космичкиот телескоп „Хеопс” ќе биде лансиран во вселената (видео)

Вселенскиот телескоп „Хеопс” на Европската вселенска агенција (ЕСA), што ќе собира податоци за егзопланетите, ќе биде лансиран со помош на рускиот носач на ракети „Сојуз”, јави ТАСС.

Ракетата, управувана од операторот „Аријанспејс”, ќе полета од европскиот космодром во Куру. Точниот датум на лансирање се уште не е познат, но самата направа ќе биде завршена кон крајот на 2018 година.

На телескопот „Хеопс” работеа научници од десетина земји. Тој ќе се движи на растојание од 700 километри од Земјата под агол 98 степени во однос на Екваторот.

Мисијата има за цел – прибирање информации за небесните тела, односно мерење на нивната маса, брзина, радиус, зафатнина и испитување на структурата. Тоа ќе им помогне на астрономите да објаснат како се менува орбитата на еден објект, на пример.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail