Космонаути се вратија на Земјата по седум месеци во вселената (ВИДЕО)

kosmaonauti.jpg

Во Казахстан се приземји вселенски брод „Сојуз МС-11“ со посада која ја сочинуваат Русиниот, Олег Кононенко, Канаѓанецот Дејвис Сен Жак и Американецот Ен Мајлејн.

По слетувањето, спасувачите го отвориле капакот од леталото и еден по еден биле извлечени членовите на екипажот. Накратко седеле на столчиња како би се навикнале на Земјината гравитација, а потоа биле одведени во санитетски шатор за да ги соблечат скафандерите.

РОСКОСМОС@roscosmos

ЕСТЬ ПОСАДКА! «Антаресы» дома! Экипаж пилотируемого корабля #СоюзМС11 благополучно вернулся на Землю спустя 204 суток полёта!

Трансляция — http://online.roscosmos.ru 
//
TOUCHDOWN! Welcome home, Oleg, Anne and David!#SoyuzMS11: live broadcast — http://online.roscosmos.ru 7134:48 AM – Jun 25, 2019251 people are talking about thisTwitter Ads info and privacy

Кононенко, Сен Жак и Маклеј на Меѓународната вселенска станица поминале седум месеци.

За време на престојот на станицата го користеле беспилотното летало „Кру драгон“, теретното вселенско летало „Прогрес МС-11“, Сигнус и „Драгон“, а пет пати излегле на отворено во вселената.

Од Меѓународната вселенска станица со помош на манипулатор лансирале мали сателити, а со помош на погонските системи на теретното вселенско летало „Прогрес“, ја зголемиле висината на орбитата на станицата Сојуз.

Во моментов на Меѓународната вселенска станица се наоѓаат Русинот Алексеј Овчин и Американците Ник Хејг и Кристина Кук.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail