Kралицата Елизабета II стана четвртиот монарх со најдолго владеење во историјата

kgn-img-502699.jpg

Кралицата Елизабета II на 21 април ќе полни 94 години, на престолот седна во 1952 година. Во 2017 година таа стана првиот монарх во британската историја и прослави 65 години владеење. Таа е четврти монарх со најдолго владеење во историјата, на престолот е 68 години и 35 дена.

Во 2015 година кралицата ја надмина нејзината прабаба, кралицата Викторија, станувајќи британски монарх со најдолго владеење.

Пред неа има тројца владетели со подолг стаж, еве за кои станува збор.

Кралот Луј XIV владееше со Франција 72 години и 110 дена, до неговата смрт во 1715 година, четири дена пред 77 роденден.

По него следи тајландскиот крал Рама IX, со владеење од 70 години и 126 дена.

На третото место е Иван II, кнез на Лихтенштајн, управувал со малото кнежество 70 години и 91 ден.

извор: Кајгана

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail