Квадрат стан во Париз чини преку 11.000 евра

parizzzz.jpg

Во првиот квартал од годинава цените на изградените станови во Париз пораснале за 5,5 отсто на 8.450 евра за квадратен метар.

Недвижнините во Париз достигаат рекордни цени. Меѓу купувачите нјазастапени се Иалијанците и Британци кои по Брекзитот бараат недвижннини во ЕУ.

Италијанците се најголема група на странски купувачи на станови во Париз, со удел од 17 отсто во вкупниот број продадени недвижнини, додека Британците се на второ место со удел од двете отсто.

Според одделни статистики, во првиот квартал од годинава цените на изградените станови во Париз пораснале за 5,5 отсто на 8.450 евра за квадратен метар.

Се очекува вотриот квартал да биде подобар во однос на висината на цената на недвижнините во француската престолнина. Се предбидува тогаш да биде забележан и дополнителен скок на цените на 8.800 евра за квадратен метар.

Во градските квартови или арондисманите цените на становите надминуваат и преку 11.000 евра за квадрат.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail