Лакот за нокти може да биде опасен – еве што се случува 10 часа откако ќе го нанесете !

tocka-221706.jpg
Секој ден го нанесувате на Вашите нокти, а не сте ни свесни за неговата опасност.

Иако не постои жена која не користи лак за нокти, многу ќе се шокираат од фактот дека тој може да биде многу опасен по здравјето.

Група на научници ги испитувале трагите од хемикалии кај 20 жени кои биле дел од нивното истражување. Резултатите покажале дека кај нив е идентификуван огромен број на штетни супстанци.

Во случај да се прашувате како овие токсини стигнале до нивниот организам, одговорот е прост – преку лакот за нокти.

Финалните резултати потврдиле дека жените во својот организам имале траги oд трифенил фосфат само 10 часа по нанесување на овој beauty производ.

Но, тоа не е сè – потврдено е дека 8 од 10 познати брендови на лакови ја содржат токму оваа супстанца, а нејзиното присуство не е потврдено на декларацијата.
Со други зборови, 20% од лаковите за нокти на пазарот го содржат овој штетен токсин.

Трифенил фосфат (TPHP) е поврзан со бројни здравствени проблеми, а докторите најмногу се плашат од неговото штетно влијание врз ендокриниот систем. Оваа хемикалија може негативно да делува и врз метаболизмот, репродуктивното здравје и развојот на телото.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail