Лансирањето на првиот руски сателитски систем „Сфера“ закажано за 2023 година

satelit.jpg

Првиот вселенски брод кој ќе стане дел од новиот сателитски систем „Сфера“ ќе биде лансиран во 2023 година, изјави првиот заменик-извршен директор на руската државна вселенска корпорација „Роскосмос“ за развој на развојот на орбитално групирање и приоритетни проекти, Јури Урличич, на 13-тиот Меѓународен форум за навигација, пренесува ТАСС.

„Следниот чекор што ќе го преземеме за зајакнување на орбиталното групирање е сегментирањето на просторот во високата орбита. Шест вселенски летала треба да бидат распоредени до 2025 година, а првото ќе биде лансирано во 2023 година”, рече тој.

Програмата „Сфера“ ќе вклучува навигација, сателитска комуникација и далечинскo сондирање на Земјата. Тоа драстично ќе ги подобри сателитските услуги. Системот исто така ќе ја зголеми навигациската точност во нашата хемисфера за 25 отсто.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail