Лекарите предупредуваат : Фолијата за печење опасна по здравјето !

01-aluminiumska-folija-hrana-1234.jpg

Лекарите предупредуваат да не ја ставате веќе храната во фолија.Имено, алуминиумот од оваа практична фолија многу лесно влегува во вашите намирници, а колку температурата е поголема, повеќе алуминиум завршува во храната која ја јадеме и им ја даваме на нашите деца, а тоа може да предизвика болести.

„Таквата фолија никако не е погодна за готвење, но ниту за користење за складирање особено кај некои намирници како што се доматите или зачините“, објаснува доктор Зубаиди и предупредува дека со акумулацијата на алуминиум во телото може да се појават сериозни болести како што се на пример, остеопороза и Алцхајмерова болест.

Затоа, користете хартија за печење.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail