ЛЕСОТО: Нуту еден од 2,1 милиони жители не е заразен со Ковид-19, но мерките од 30 март се продолжени до 5 мај

waterfall-613996_1280.jpg

Лесото, едно од двете африкански држави во кои нема регистрирано ниту еден сличај на Ковид-19, ги продолжи мерките за сузбивање на пандемијата за уште две недели.

Премиерот на Лесото, Том Табане изјави дека мерката за ограничено движење, воведена на 30 март ќе биде продолжена до 5 мај, со цел да се заштитат 2,1 милиони жители на земјата.

Лесото нема сопствени капацитети за тестирање и 24 примероци испрати во Јужна Африка, каде се регистрирани најголем број на заболени од новиот коронавирус на континентот – 3.465.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail