Летачката амбуланта може еден ден да ви го спаси животот

letecka-ambulanta.jpg

Летачката амбуланта може еден ден да ви го спаси животот. Автономното беспилотно летало е всушност мало амбулантно возило што го развил Калтеч. Верзијата со оваа големина е дизајнирана за спасување на едно лице во исто време од области кои се тешки за спсасување.

Исто така во амбулантното летало ќе има вградени сензори преку кои ќе се врши преглед на пациентот. Тоа ќе може да лета преку патишта и згради.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail