LG најави нов 5.7-инчен телефон кој ќе го предводи нивното портфолио

16538398119_f009f60a98_k-330vizsdih9n2dagbtd4ao.jpg

Корејскиот производител LG, го најави следниот „flagship“ телефон LG G6. Станува збор за уред со 5.7-инчен QHD+ LCD дисплеј кој ќе биде достапен оваа година. Екранот на телeфонот е импресивен. QHD+ овозможува резолуција od 1.440х2.880 и 564 ppi. Новитет е промената на стандардниот однос на должината и ширината на екранот, кој овојпаt е 18:9 или 2:1. Новата дисплеј технологија е подобра за користење на светлина и е поштедлива.

Засега е непознато дали LG има план за друг вид на презентации. LG експериментираше со V10 и V20 и дополнителен екран, потсетува Verge. Компанијата е еден од најголемите производители на екрани за паметни телефони, па подобриот QHD+ ќе биде предност пред конкуренцијата.

За повеќе податоци за новиот телефон сепак ќе треба трпение. Компанијата најаверојатно ќе објави повеќе информации кон крајот на февруари на Mobile World Congress настанот во Барселона.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail