Лисабон нуди бесплатен јавен превоз за студентите и пензионерите

lisabon.jpg

Лисабон ќе понуди бесплатен јавен превоз за децата, студентите и постарите жители, потег што градоначалникот Карлос Моедас рече дека е клучен за борбата на португалската престолнина против климатските промени, пренесува Ројтерс.

Моедас рече дека Лисабон ги следи стапките на другите европски градови. Главниот град на Естонија, Талин и градот Луксембург нудат бесплатен превоз за сите жители, додека некои други градови, вклучувајќи ги Лондон и Париз, нудат бесплатно патување за некои деца и постари жители.

Градскиот совет на Лисабон во четвртокот едногласно се согласи со планот според кој сите жители на возраст под 18 години, студенти на возраст до 23 години и постари лица над 65 години ќе уживаат бесплатен превоз во метрото, јавните автобуси, повеќето железнички линии и жолтите трамваи.

Мерката ќе го чини Лисабон, со население од над половина милион луѓе, околу 15 милиони евра годишно и треба да стапи на сила до летово.

Моедас рече дека потегот на Лисабон ќе го поттикне остатокот од земјата да усвои слични мерки.

„Ова е историски момент. Позиционирањето на Лисабон во оваа Лига на градови на градови против климатските промени е од суштинско значење“, рече тој, признавајќи дека финансиски сè уште не е можно да се понуди бесплатен превоз за секого.

Мерката, исто така, ќе помогне да се заштитат најсиромашните луѓе од зголемените цени на горивото, рече тој.

Првично, иницијативата за бесплатно патување ќе биде достапна само за жителите на централниот дел на Лисабон, но Моедас рече дека се надева дека, со владина помош, во иднина може да се прошири на целата метрополитенска област на главниот град, каде што живеат околу 3 милиони луѓе, или повеќе. од една третина од населението на Португалија.

извор: слободен печат

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail