Лоши навики кои ги стекнувате во текот на студирањето

55e3d0404d52ad14ea898579ce203e7c1d22dfe05458714a74297ed4_640-1.jpg

Човекот има навики кои ги стекнува посебно во оние години кога се уште е наивен и не е зрел.

  1. Пишување на пораки на бившиот

Во оној момент кога ќе почувствувате несигурност, кога ви треба охрабрување – се свртуваме кон минатото. Не сакаш да продолжиш понатаму со животот и да запознаеш некој нов бидејќи е тешко, а не ни сакаш да се вратиш на бившиот бидејќи ако функционирало нема да раскинете.

  1. Зависност од реалити емисиите

Има ли подобар начин да го запоставиш своето секојдневие? Кој е твојот избор? Големиот брат или Фарма? Држи се подалеку од овие емисии бидејќи нема да ти донесат ништо добро.

  1. Тиндер

Наместо да излезеш на кафе со пријателите остануваш дома и четуваш. Можеби со некои од кандидатите ќе размениш некоја реченица, но се тоа останува виртуелно.

  1. Грицкање на нокти

Избувлива си личност, а не сакаш да го признаеш тоа. Можеби нешто криеш или те мачи, но тоа не сакаш да го споделиш со другите. Единствено што те открива е грицкањето на нокти.

  1. Цигари

Со цигарите никогаш не си сам нели? Смешно е кога ќе помислиш дека ќе го напуштиш друштвото и ќе седиш на ладното пред ресторанот за да пушиш цигара. Колку пати си пропуштил прилика за да запознаеш некој или да разговараш.

  1. Зависност од социјалните мрежи

Луѓето кои се зависни од социјалните мрежи имаат потреба да го покажуваат својот совршен живот кој всушност не е.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail