caj.jpg

Ако често пиете чај тогаш сте луѓе со поголема креативност и побујна фантазија од останатите.Тим експерти од Универзитет во Пекинг докажале со едно истражување дека луѓето кои пијат почесто чај имаат поголема креативност и поголема фантазија, од они кои не пијат. Се испитувале луѓе од сите возрасти, а едните пиеле црн чај, другите вода.

Тајната е во двете состојки танин и кофеин кои помагаат на сите когнитивни способности.

Познато е дека е здрав чајот, па пијте го најчесто што можете.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail