Луѓето од овие три земји најмногу се збогатиле во 2020 година

Lugjeto-od-ovie-tri-zemji-najmnogu-se-zbogatile-vo-2020-godina.jpg

Луѓето од овие три земји најмногу се збогатиле во 2020 година

Годината 2020 е тешка во многу аспекти – и за здравствениот систем, и за економијата, како и на политичкиот план. И покрај тоа, богатството на возрасните во три неочекувани земји во светот се зголеми за околу 10 отсто во последните месеци.

Станува збор за Филипините, Египет и Бангладеш, кои имаат најголем пораст на богатството по глава на жител во 2020 година. Тоа се нбагласува во анализа на Credit Suisse.

Четвртото место по нив е за Холандија, а Кина е на петтото место на растот на финансиската состојба.

„Кина е една од победниците во однос на придонесот кон човечкото богатство и очекуваме да продолжи и во иднина“,нагласуваат од финансиската институција.

Од јануари досега, просечното ниво на човечко богатство во азиската земја е 74.621 долар, што претставува раст од 5,5 отсто од почетокот на годината.

Како целина, швајцарската банка проценува дека до 2020 година вкупното богатство на светот се проценува на околу 400 трилиони долари. Според податоците на UBS објавени неодамна, нето-состојбата на милијардери во светот помина 10 трилиони долари за првпат во историјата.

Податоците на Credit Suisse велат дека Велика Британија е на спротивниот пол, бидејќи домаќинствата таму се најголемиот губитник на земјата. Главната претпоставка за ова е падот на финансиските средства оваа година, што во моментот се уште не е компензирано.

Просечното богатство на Британците останува на 6,5 отсто под нивото од јануари, а просечниот приход на луѓето е околу 18.340 долари.

На глобално ниво, Јужна Америка забележа најголем пад на богатството на своето население. Во Бразил, финансиската состојба на полнолетен е помала за 25 проценти.

По Бразил следуваат Јужна Африка и Мексико.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail