Луѓето за кои никогаш нема да помислите всушност патат од депресија

depresija.jpeg

Депресијата и анксиозноста кај секој човек се одразуваат различно. Психијатриската асоцијација детектирала 9 видови депресија, но надворешното смеење и внатрешното “умирање“ сè уште не се запишани на оваа листа.

Многу духовити и весели луѓе кои ги познаваме често се депресивни. Хуморот и смеата можат да се појават од најмрачните делови на душата. Вообичаено ќе си помислиме дека луѓето кои постојано се шегуваат и прават да се смееме всушност живеат таков живот, но тоа не е вистина.

Блиската врска помеѓу хуморот и депресијата е истражувана кога актерот Робин Вилијамс си го одзеде животот. Токму тој покоен актер во една прилика го објасни овој феномен:

„Мислам дека најтажните луѓе најмногу се трудат да ги насмеат другите затоа што само тие знаат што значи кога се чувствувате безвредно и не сакаат другите да се чувствуваат така“ – изјавил Робин Вилијамс.

Луѓето кои непрекинато се шегуваат всушност не сакаат да го оттргнат тој параван од себе затоа што тогаш ќе ви покажат кои се тие навистина.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail