Македонците годишно јадат 72 кг леб, 25 кг месо и 6,7 кг чоколади

leb-1.jpg

Лебот е најзастапен на македонската трпеза. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика, годишно просечно македонскиот граѓанин јаде 72,8 килограми леб.

Годишната конзумација од страна на еден жител на месо изнесува 25,9 килограми, додека на чоколади и кекси 6,7 килограми.

Податоците покажуваат дека во Македонија во текот на годината се увезени новогодишни производи во вредност од 754.450 евра.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail