Македонски ентузијасти преку 3D принтање создаваат и донираат визир маски

mk-aleksandar-karevski-test-maska-702x336-1.jpg

Фејсбук групата „3D принт Медицинска Опрема“ е платформа во која неодамна се собраа неколку македонски ентузијасти кои самостојно печатат визир маски и медицинска опрема која подоцна ќе ја подаруваат на здравствените институции во државава.

Во иницијативата се вклучија доктори, дизајнери, приватни сопственици на 3Д принтери, компании кои се занимаваат со ваква дејност, како и лица кои се пријавиле за волонтери, за што побрзо маските да се дистрибуираат до клиниките.

Од платформата велат дека веќе од утре ќе започнат со дистрибуцијата на 3Д изработените маски.

Целиот текст на радиомоф.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail