Мала Венеција: Прекрасниот Европски кварт во кој морето ги заплискува куќите и балконите

62247569-mala-venecija.jpg

Во првиот ред до морето на масата на еден од рестораните или кафулињата во Мала Венеција, лесно е за момент да заборавите дека не сте во Италија, туку во Грција, на Миконос. Симпатичните рибарски куќи од 18 век, мирисот на бугенвили во воздухот што ги покрива нивните ѕидови и дрвените балкони придонесуваат за бајковитата атмосфера на еден од најживописните делови на островот.

Шарените двокатни згради погодени од брановите некогаш им припаѓале на богати трговци и капетани кои сакале да живеат буквално на Егејското Море. Венецијанската архитектура е една од причините зошто овој дел од Миконос го добил својот прекар. Но, некои ќе речат дека магнетно привлечната Мала Венеција е уште поубава од нејзиниот италијански имењак.

Миконос некогаш бил важна станица на трговци на пат од или кон Италија, а влијанијата на венецијанската култура се видливи низ целиот остров.

Прекрасните куќи со шарени фасади и широки сводови се препознатливо наследство од поранешните времиња. Воопшто е тешко да се опише со зборови овој прекрасен грчки остров, а уште потешко е да се направи список на сите богати луѓе кои го поминале својот одмор овде.

Малата Венеција е една од омилените дестинации за гледање зајдисонца со чаша омилен пијалок во првиот ред до морето, како и релаксација на популарната плажа Алефкандри, по која го добил името овој дел од островот. Вреди да се посетат и ветерниците од 16 век, а некои од нив се отворени и за посетители. Ветерницата Бонис Мил е трансформирана во уникатен Земјоделски музеј. Затоа, не е изненадувачки што Малата Венеција е мека за уметници, но и за фотографи, и наводно е една од најфотографираните населби во Европа.

извор: попара.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail