Мапа со седиштата на најголемите компании во САД

usa-political-map.gif

На пазарот за акции e забележан скок, откако индексите S&P500 и Dow Jones имаа двоцифрени добивки во оваа година. Но, иако проценките се менуваат, а залихите на тргувањето се на максимум, работите нa врвот на листата со најуспешните компании сепак ретко се менуваат.

Мапата која ги покажува најголемите компании во секоја земја на Соединетите Американски Држави, изгледа прилично слично како и онаа од 2015 година. „Apple“е лидер во Калифорнија, „Exxon Mobil“ е најголем во Тексас, додека „JP Morgan Chase“супериорно владее во Њујорк.

Единствените промени кои се забележани, поврзани се за „Ford Motor“ кој својата титула лидер во Мичиген му ја препушти на „Dоw Chemicals“, а „Craft Heinz“ го оттргна „McDonald’s“ од титулата владетел во Илиноис. Слични промени се случиле и во Алабама, Мисисипи, Јужна Дакота и Западна Вирџинија.

Погледнете ја мапата со седиштата на најголемите компании во САД:

%d0%bc%d0%ba

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail