Марк Цукерберг: Бев атеист, но се предомислив

download.jpg

Facebook CEO Mark Zuckerberg during the II CEO Summit of the Americas on the sidelines of the VII Summit of the Americas in Panama City in this April 10, 2015 file photo. REUTERS/Carlos Garcia Rawlins/Files

Основачот на Фејсбук Марк Цукерберг призна дека го променил својот став околу религијата и оти повеќе не е атеист.

Цукерберг го им го честиташе Божик според греогоријанскиот календар на пријателите на социјалната мрежа.

Во меѓувреме се појави коментар на еден од неговите пријатели: „Зарем ти не си атеист?“.

Цукерберг, кој со години се изјаснуваше како атеист, овој пат одговори: „Не. Пораснав како евреин, а потоа минав низ период низ кој ги преиспитував работите. Сега верувам дека религијата е мошне важна“.

Иако следеа бројни коментари на неговите пријатели и следбеници, тој повеќе не одговараше на прашањето за верата.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail