Масивна ѕвезда се претвори во црна дупка

zvezda.jpg

Телескопот Хубел забележал исчезнување на супермасивна ѕвезда одалечена 22 милиони светслосни години од Земјата.

Вакво нешто до сега не се случило и потполно го менува начинот на кој научниците го разбираат настанувањето на црните дупки.

Ѕвездата која е 25 пати поголема од Сонцето се наоѓа во друга галаксија и во 2007 е јасно воочена од телескоп, но во 2015 целосно исчезнала. Астрономите сметаат дека таа се претворила во црна дупка.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail