Microsoft: Апликацијата Teams достигна 44 милиони дневни корисници

pooiuytrew.jpg

Еден од сервисите кој освен во образованието, се користи и за едукација е Microsoft Teams, и тоа поради можноста голем број на луѓе да пристапат до интерактивен видео конференциски повик. Слични сервиси, како Zoom и Slack, исто така имаат голем број на нови корисници.

Бројот на корисници е повеќе од дуплиран

Меѓутоа, Microsoft за краток период успеа тој број да го дуплира и сега Teams има 44 милиони дневни корисници. Откако, во ноември Teams достигнаа 20 милиони корисници, сервисот на Microsoft само стана популарен.

Пандемијата на некој начин иницајативно ја забави, бидејќи дојде до крах на економијата во целиот свет. Меѓутоа, сега кога луѓето се помалку се движат и се затвораат школи ширум светот, уредите прикачени на интернет се користат повеќе од било кога. Тоа ќе влијае на повторен раст во користењето на различни ИТ сервиси, од бизнис до забава.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail