Микро стан во Париз кој ќе ве воодушеви: Овие луѓе успеале да сместат сè во 13 квадратни метри – и изгледа совршено

l37j1-maxresdefault.jpg

Уште еден доказ дека за уредување на просторот е доволен и сосема мал стан, но голема имагинација и добри идеи.

Микро становите одамна станаа популарни, особено во големите светски метрополи кои се пренаселени и каде што цената на квадрат животен простор достигнува астрономски цифри. Еден од тие градови секако е и Париз, каде цената на квадратен метар животен простор е меѓу најскапите во Европа.

Па така, цената на мало студио (гарсониера), во зависност од локацијата може да достигне и сума од 200.000 евра!

Но, тука не е акцентот на цената, туку на уредувањето на ентериерот и искористеноста на просторот, кој во овој случај е искористен феноменално, до последен милиметар.

Архитектонски совршено решениот простор (колку што дозволува квадратурата) изгледа атрактивно, модерно и делува многу попространо отколку што навистина е. А најважно од сè – целосно е функционален за живот.

Згора на тоа, има и француски балкон! Што уште можете да посакате?

Погледнете како изгледа простор од 13 квадрати што е тип-топ среден:

извор: точка.мк

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail