Мистерија во Русија: Цело езеро со риби исчезнало под земја (ВИДЕО)

Езерото Суканци во руската Владимирска област исчезнало под земја.

Причина за тоа е наводно некој редок природен феномен.

„Тлото кое еродира создава дупки во стеноидната област, што доведува до исчезнување на езерото и рибите“, објаснува Иван Шапошников, главен на одделот за водени ресурси во тој регион од земјата.

„Еродираната област најверојатно повторно ќе се поплави, па езерото пак ќе се појави. Моментално наместо езеро има само дупка“, додава тој.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail