Мобилните телефони исчезнуваат за 5 години, еве што ќе ги замени

mobilni.jpg

Паметните телефони, кои денес се дел од секојдневието за кратко време ќе бидат заменети со нов облик на уреди за комуникација, вели истражување на јавно мислење кое неодамна било спроведено во Австрија.

Ерата на паметните телефони може да биде завршена во наредните пет години, а се претпоставува дека ќе дојде ера на сосема други електронски уреди.

Ериксон тргнува од тоа дека паметните телефони ќе ги заменат уреди кои луѓето ќе можат да ги носат на себе, а ќе располагаат со вештачка интелигенција.

Тоа би биле уреди кои делумно би можеле да помогнат и заменат, лекари, професори, финансиски советници…

-Паметните телефони не се практични, на пример додека возиме. Поради тоа потрошувачите сметаат дека паметните телефони за пет години ќе бидат минато, истакнала професорката Ребека Цедеринг Ангстрем.

Пет години е краток период, но како што врмето поминува, работите брзо се менуваат, но и побрзо се реализираат тргнувајќи од идеја до масовна продукција.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail