Момче со аутизам стана најмладиот студент на Оксфорд (видео)

uploads_thumbs_resize_800x420_392808.jpg

13- годишниот Џошуа Бекфорд има аутизам , но тоа не го спречи на шестгодишна возраст да стане најмладата личност која учела на универзитетот Оксфорд.

Сон на малиот Џошуа е да стане неврохирург, а тој неодамна се најде на списокот на 30-те најважни луѓе со аутизам во светот.

На само 10 месеци, неговиот татко, Нокс Даниел, сфатил дека неговиот син има натпросечна способност да учи, додека го држел во скут седнат пред неговиот компјутер.

„Сфатив дека е заинтересиран за тастатурата. Почнав да му кажувам која буква ја забележал и тој ги запомни и сфати за што зборувам. Ако му кажев да покаже одредена буква , тој ќе го стореше тоа“, рече Даниел.

До тригодишна возраст Џошуа веќе можел да чита и течно зборувал јапонски.

Во 2011 година, неговиот татко решил да ризикува и го контактирал Универзитетот во Оксфорд, барајќи од него синот да биде примен на програма за настава по филозофија за талентирани деца на возраст меѓу осум и 12 години. Тој беше примен иако имаше само шест години со што стана најмладиот студент што се запиша на Оксфорд.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail