МОН ги објави сместувањата во студентските домови

Studentski-dom-Goce-Delcev.jpg

Резултатите од конкурсот за прием на студенти на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за сместување во  Република Македонија за студиската 2018/2019 година се објавени на интернет страницата www.mon.gov.mk.

По објавување на списоците, студентите имаат право на приговор во рок од 5 дена кој се поднесува во архивата на Министерството за образование и наука – со назнака до Комисијата за студентски домови за градот Скопје.

Вчера група студенти протестираше пред зградата на МОН барајќи да се објават резултатите од конкурсот, бидејќи како што велат службите доцнеле пет дена со објавувањето, а студентите веќе имале закажани испити за полагање.

Претходно, МОН ги објави резултатите за Битола и Штип.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail